Sport

Formula 1: Vettel fiton në Melburn, Hamilton paguan gabimin


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:38 - 25/03/18 |
mapo.al

Sebastian Vettel e ka nisur me këmbën e mbarë sezonin e ri, teksa ka arritur të triumfojë në Çmimin e Madh të Australisë.


Piloti gjerman i Ferrarit u nis i 3-ti në pistën e Albert Parc të Melburnit, por arriti të zhvillojë një garë perfekte dhe të shfrytëzojë çdo gabim të kundërshtarit, për të marrë kryesimin e saj, të cilin e ruajti deri në xhiron e fundit.


Një garë e menaxhuar në mënyrë shumë të gabuar, ajo e kampionit në fuqi të botës, Lewis Hamilton, që ndonëse u nis i pari, pa të mbyllte garën në vendin e dytë, ndërsa një problem me gomat, bëri që të dorëzohej kur kishin mbetur ende edhe 6 xhiro nga fundi.Një tjetër makinë Ferrari plotësoi podiumin, teksa finlandezi Kimi Raikkonen e mbylli garën në vendin e 3-të, pas një dueli shumë emocionues me australianin Daniel Ricciardo të Red Bullit.
Kjo ishte gara e parë sezonale e Formulës 1, që do të rikthehet sërish dy javë më vonë me garën e radhës, në pistën e Bahreinit.1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas