Dikur

Foto nga beteja më e egër e Luftës së Dytë Botërore
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:38 - 08/05/19 |
mapo.al

Ambasada e Rusisë në vendin tonë ka publikuar disa foto nga Beteja e Stalingradit. Fotot mundësohen nga arkivat ruse dhe ato gjermane.

Ajo ishte një nga ngjarjet më të egra të Luftës së Dytë Botërore, që vazhdoi për 200 ditë: nisi më 17 korrik 1942 dhe përfundoi më 2 shkurt 1943.

Fitorja e trupave sovjetike konsiderohet si një pikë kthese në Luftën e Dytë Botërore. Sipas vlerësimeve të ndryshme, në këtë betejë gjithsej humbën jetën rreth 2 milionë njerëz.

(Fotot dhe informacioni janë publikuar nga faqja e ambasadës ruse në Tiranë)1

Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas