Aktualitet

Foto për të mos u humbur/ Ndëshkimi i të burgosurve, të zhveshur dhe të ngjitur njëri pas tjetrit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:42 - 27/04/20 |
mapo.al

Fotografitë e siguruara nga zyra e shtypit e Presidencës në El Salvador tregojnë të burgosurit në burgun “Izalco” me maska në fytyrë por të zhveshur dhe të rreshtuar ngjitur njëri me tjetrin, pas “një operacioni për të vënë rregull”.


Presidenti i vendit, Nayib Bukele urdhëroi operacionin pasi brenda burgut ndodhën 22 vrasje në një ditë.


Vetëm pak vite më parë, El Salvador, ishte një prej vendeve me numrin më të lartë të vrasjeve në Amerikën e Veriut dhe atë të Jugut.


Por që kur Bukele erdhi në pushtet, numri i tyre ka pësuar rënie dhe së fundmi u regjistruan disa ditë pa asnjë vrasje të vetme.


Në El Salvador janë vendosur masa nga më striktet për të frenuar pandeminë e koronavirusit, me mbylljen totale të vendit që në 22 mars, pavarësisht ankesave të organizatave të të drejtave të njeriut.

<
>
te burgosurit2 te burgosurit te burgosurit1 te burgosurit3


Etiketa: ,

Pas