Dikur

Foto/ Portretet e Ali Pashës në arkivin e Bibliotekës Komb. franceze

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:14 - 03/07/19 |
mapo.al

Portretet në vijim janë realizuar gjatë shekullit të XIX-të. Ato i dedikohen Ali Pashë Tepelenës (1744 – 1822), ose siç njihej ndryshe në shoqëritë perëndimore, Ali Pashë Janina.


Disa prej veprave mbajnë emrin e personaliteteve të njohura të artit francez si për shembull Horace Vernet (1789 – 1863), Louis Dupré (1789 – 1837) dhe Jules Boilly (1796 – 1874).


<
>
ali14 ali13 ali12 ali11 ali10 ali9 ali8 ali7 ali6 ali5 ali4 ali3 ali2 ali1 ali
Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas