Aktualitet

Foto prekëse/ COVID-19 po ndan familjet, 4-vjeçarja me tumor përshëndet të atin nga dritarja

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:13 - 25/03/20 |
mapo.al

Imazhi i një vajze katër vjeçare duke puthur babanë e saj përmes xhamit të një dritareje është bërë emblema e rëndësisë së izolimit në luftën kundër koronavirusit.


Emri i saj është Mila Sneddon, ajo jeton me familjen e saj në Falkirk të Skocisë dhe po i nënshtrohet kimioterapisë pasi u zbulua nëntorin e kaluar se kishte një tumor.


Scott dhe Lynda, prindërit e saj vendosën që mënyra më e mirë për të mbrojtur fëmijën nga virusi do të ishte ndarja, duke shkuar për të jetuar në shtëpi të ndryshme.


Në fakt, babai ka një punë që e sjell atë në kontakt me shumë njerëz, gjë që paraqet një rrezik shumë të madh për gjendjen e vajzës së tij.


Tani ata janë parë vetëm në dritare ose në FaceTime.

Herët e para që Mila u hutua dhe më pyeti: “Po pse nuk mund të hyjë babi?“, Thotë Lynda, i cili më pas arriti të shpjegojë se kjo situatë e çuditshme ishte vetëm për të mirën e saj.

Ishte nëna që vendosi foton lëvizëse të përshëndetjes mes Mila dhe Scott në rrjet: imazhi u mor në 20 Mars dhe mblodhi 37,000 pëlqime

“Shpresoj që historia jonë të ndihmojë për të kuptuar rëndësinë e qëndrimit në shtëpi – shpjegoi Lynda – “Për fat të keq ka shumë njerëz të rrezikuar si Mila që po rrezikojnë jetën e tyre”.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas