Kronika

FOTO-REPORTAZH/ Vijon prishja e ndërtimeve tek Unaza e Re


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:42 - 04/12/18 |
mapo.al

Tensionohet situata në Shkozë, ku IMT ka nisur prej ditësh aksionin për shembjen e banesave në sajë të projektit për zgjerimin e ‘Unazës së Re’. Fadromat kanë prishur gjatë natës një ndërtesë të pabanuar. Tani, të shoqëruar nga forca të shumta policore u janë afruar shtëpive të banuara.


Kurse Komisioni për Veprimtarinë Prodhuese gjatë prezantimit të projektligjeve për kadastrën dhe prezantimin e projektligjit për përfundimin e proceseve kalimtare të pronësisë ka sjellë në vëmëndje edhe protestën e Shkozës.


Gjatë fjalës së tij, kreu i ALUIZNIT, Artan Lame, është shprehur se banorët protestojnë pasi shteti nuk e përfundoi procesin e legalizimit.

“Të gjithë letrat turke të përdoruar për kthimin e pronave janë të pavlefshme. Edhe turqit nuk i njohim më letrat e tyre.  Nuk duhet të njihen. Ka një kaos institucional në lidhje me pronat. Ndarja e tokës është bërë me një proces abuziv. Dhe pastaj banorët protestojnë. Kanë të drejtë.  Banorët protestojnë sepse shteti është i paaftë dhe nuk e përfundoi procesin e legalizimit”.<
>
banesa1 banesa2 banesa3 banesa4 banesa5 banesa6 banesa7
1Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas