Aktualitet

Foto tronditëse/ 24 vjet nga masakra e Srebrenicës


               Publikuar në : 12:33 - 11/07/19 |
mapo.al

Sot shënohet 24-vjetori i masakrës së Srebrenicës, më e rënda në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Në korrik të vitit 1995, forcat serbe në Bosnje vranë mbi 8 mijë burra dhe djem myslimanë në Srebrenicë. Kjo pjesë e Bosnjes ishte shpallur atë kohë “zonë e sigurt” nga Kombet e Bashkuara.

Më 9 korrik 1995, ish-udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, urdhëroi pushtimin e Srebrenicës dhe më 11 korrik forcat serbe të drejtuara nga gjenerali serb, Ratko Mladiç e morën qytetin.

Dy ish-udhëheqësit e serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç dhe Ratko Mladiç, janë dënuar me burgim të përjetshëm për gjenocidin në Srebrenicë dhe mizoritë në luftën e Bosnjës, që la pas vetes mbi 100 mijë të vrarë dhe miliona të zhvendosur.

Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas