Aktualitet

FOTOLAJM – Gjysma e vendit në karantinë, protesta të dhunshme në Australi


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:25 - 24/07/21 |
mapo.al

Mijëra qytetarë australianë protestuan sot në disa qytete kryesore të vendit kundër karantinës totale që është vendosur në shumë zona për shkak të rritje së ndjeshme të numrit të infektimeve me Covid-19.


Protesta më e madhe u zhvillua në Sidnei, ndërsa tubime më të vogla u mbajtën në Melburn dhe Brisbane.


Me thirrjet “Hidhni maskën, ngrini zërin dhe “Wake Up Australia” protestuesit kundërshtuan ashpërsimin e masave anti-Covid, ndërsa marshuan në qendrën e Sidneit.Ata bllokuan rrugët dhe u mblodhën para bashkisë së qytetit. Nuk munguan as përplasjet me policinë, ndërsa protestuesit hodhën edhe shishe me bojë drejt forcave të rendit.
<
>
o1000-714x420 o1-3-712x420 o2-4-685x420 o3-4-681x437 o4-3-681x444 o5-2-681x439 o6-2 o7-2-681x455 o9-2-681x443

Policia bëri të ditur se kishte arrestuar 53 protestues, ndërsa kërkoi respektimin e urdhrave të autoriteteve shëndetësore kundër përhapjes së koronavirusit.Qeveritë e disa rajoneve australiane kanë rivendosur masat e forta teksa afro 13 milionë banorë të Australisë janë prej disa ditësh në karantinë totale.

Shtrëngimi i masave erdhi pas një shtimi të dukshëm të infektimeve, kjo edhe për shkak të pranisë së variantit Delta. Të premten autoritetet shëndetësore në Australi raportuar për afro 160 infektime të reja, shifra më e lartë kjo që prej gushtit të vitit të shkuar.

Australia është një vendet që ka një shkallë shumë të ulët vaksinimi, me rreth 14 për qind e popullsisë së imunizuar. Ndaj autoritetet qeverisëse kanë bërë thirrje qytetarëve që të bëhen pjesë e procesit të imunizimit për të shmangur një përkeqësim edhe më të mëtejshëm të situatës.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas