Bota

Francë, dëmtohen varrezat hebreje

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:00 - 21/02/19 |
mapo.al

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Francë. Rreth 80 varreza të hebrenjve janë dëmtuar, kanë njoftuar zyrtarët. Dëmtimet e varrezave janë zbuluar të martën, në prag të marshimeve mbarëkombëtare kundër rritjes së sulmeve antisemite. Ngjarja ka ndodhur në varrezat e fshatit Quatzenheim, në natën ndërmjet të hënës dhe të martës.


Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka vizituar varrezat për të inspektuar dëmin, përpara se të drejtohet në Qendrën e përkujtimit të Holokaustit në Paris. “Është e rëndësishme për mua të jem këtu sot me ju”, ka thënë presidenti Macron para udhëheqësve dhe anëtarëve të komunitetit hebre. Presidenti Macron, ka dënuar abuzimin antisemit pasi një intelektual i spikatur ishte në qendër të një sulmi gjatë fundjavës.

Etiketa: , , ,

Pas