Kryesore

Fruti çudibërës, ja pse duhet ta konsumoni çdo ditë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:00 - 07/08/18 |
mapo.al

Konsumimi i frutave është i domosdoshm pasi kanë vlera ushqyese dhe mbi të gjitha, shërbejnë si mburojë për një sërë sëmundjesh.


Kivi është fruti më i preferuar pothuajse nga të gjithë duke qenë se është i ëmbël dhe i thartë në të njëjtën kohë, raporton Shqiptarja.com.


Përveçse si frut, kivi mund të konsumohet edhe si sallatë ose ëmbëlsirë.Kivi mbahet si një nga frutat më të pasur me Vitaminë C, Vitaminë K dhe Vitaminë A.Përveç këtyre që përmendëm do të gjeni dhe 9 arsye pse duhet të konsumoni nga një kivi çdo ditë.1. Ndikon në shëndetin e zemrës

2. I jep lëkurës tuaj butësi dhe shkëlqim

3. Mban nën kontroll diabetin

4. Lufton disa lloje të kancerit

5. Qartëson shikimin

6. Lufton pagjumësinë

7. Rrit imunitetin

8. Lufton aneminë

9. Redukton simptomat e astmës.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas