Sport

FSHF merr vendimin ekstrem/ Përjashtohet klubi shqiptar nga të gjitha kompeticionet


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:01 - 21/07/20 |
mapo.al

Pas Shkumbinit, Komisioni i Disiplinës ka përjashtuar klubin e Tërbunit nga Grupi A i Kategorisë së Parë.


Vendimi është marrë pas dhunës së ushtruar nga drejtuesit pukjanë ndaj futbollistëve dhe drejtuesve të Egnatias në sfidën e zhvilluar këtë fundjavë.


Cilat janë skuadrat që mund të gëzojnë nga ky përjashtim i Tërbunit?Bëhet fjalë për Veleçikun dhe Dinamos, të cilat pas këtij vendimi i kanë shpëtuar rënies direkt në Kategorinë e Dytë. Blutë e kryeqytetit do të përballen në 25 korrik ndaj Koplikut, ku do t’iu mjaftonte edhe një barazim për të siguruar mamtematikisht mbijetesën. Në rast të një disfate ndaj Veleccikut, Dinamo do ta shihte veten në “Play-Out”.
Të gjitha vendimet e Komisionit të Disiplinës së FSHF datë 21.07.2020:1. FK Tërbuni, për dështim në përmbushjen e përgjegjësive në mënyrë të përsëritur, duke mos garantuar sigurinë e lojtarëve të ekipit kundërshtar, në bazë të Neneve 27, 28, 31, 39/1, 55/2, 63, 64/2, dhe 65 të KDS përjashtohet nga aktiviteti futbollistik për sezonin 2019-2020 dhe zbritet në një kategori më të ulët.

2. Zyrtari i FK Tërbuni, Dritan Frroku, për sulm dhe dhunë ndaj kundërshtarëve, në bazë të Neneve 11/1/e, 11/1/f, 31, 38, 39/1, 47/2/b dhe 55/1 të KDS përjashtohet përgjithmonë nga çdo aktivitet futbollistik.

3. Zyrtari i FK Tërbuni, Alfons Gjergji, për sulm dhe dhunë ndaj kundërshtarëve, në bazë të Neneve 11/1/e, 11/1/f, 31, 38, 39/1, 47/2/b dhe 55/1 të KDS përjashtohet përgjithmonë nga çdo aktivitet futbollistik.

4. Zyrtari i FK Tërbuni, Mark Frroku, për sulm dhe dhunë ndaj kundërshtarëve, në bazë të Neneve 11/1/e, 11/1/f, 31, 38, 39/1, 47/2/b dhe 55/1 të KDS përjashtohet përgjithmonë nga çdo aktivitet futbollistik.

5. Zyrtari i KF Sopoti, Gentian Stojku, për sjellje josportive ndaj zyrtarit të ndeshjes, në bazë të Nenit 48/2/a të KDS dënohet me 8 (tetë) ndeshje pezullim nga aktiviteti futbollistik.

6. Zyrtari i Vllaznia B, Fatjon Hasanaj, për sjellje josportive ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/2/a të KDS dënohet me 3 (tre) ndeshje pezullim nga aktiviteti futbollistik.

7. Lojtari i FC Internacional Tirana, Klevis Doka, për sjellje josportive ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/1/d të KDS dënohet me 2 (dy) ndeshje pezullim nga aktiviteti futbollistik.

8. Lojtari i FC Internacional Tirana, Patrik Vlashi, për sjellje josportive ndaj zyrtarëve të ndeshjes, në bazë të Nenit 48/1/a të KDS dënohet me 4 (katër) ndeshje pezullim nga aktiviteti futbollistik.

9. Lojtari i Labëria Fc, Halim Begaj, për sjellje josportive ndaj zyrtarëve të ndeshjes, në bazë të Nenit 48/1/a të KDS dënohet me 5 (pesë) ndeshje pezullim nga aktiviteti futbollistik.

10. Pranimin e kërkesës së FK Shënkolli. Pezullimin e pjesës së mbetur të dënimit. Në bazë të Nenit 32/4/5 të KDS, FK Shënkolli vendoset në provë për një afat 6 muaj dhe në rast të përsëritjes të shkeljes disiplinore gjatë periudhës së provës, dënimi i pezulluar i shtohet dënimit të ri.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas