Aktualitet

Fshirja e mesazheve – WhatsApp fillon testimet, kur do të lançohet?

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:47 - 05/11/20 |
mapo.al

WhatsApp zyrtarisht ka filluar testimin e funksionit të fshirjes së mesazheve.WABetaInfo, një faqe ku shtrohen një sërë pyetjesh për aplikacione të ngjashme si WhatsApp, thotë se pasi të jetë aktivizuar opsioni, të dy mesazhet e dërguara dhe të marra do të fshihen pas shtatë ditësh.


Opsioni do të aktivizohet ose çaktivizohet për biseda individuale, ose për biseda në grup nëse jeni administrator.
Një zëdhënëse e WhatsApp konfirmoi për Business Insider se një numër i vogël i përdoruesve po e testojnë, me shpresën se aplikacioni do ta lançojë në mbarë botën së shpejti.Në disa rrethana, mesazhet specifike nuk do të zhduken plotësisht; nëse i përgjigjeni një mesazhi që do të fshihet, versioni i cituar i këtij mesazhi do të mbetet pas kufirit shtatë-ditor. E njëjta gjë vlen edhe për mesazhet që i bëni forward.


WABetaInfo së pari vuri re se WhatsApp po luante me këtë funksion vitin e kaluar, kur aplikacioni filloi testimin e mesazheve në grup të afta për t’u vetë-fshirë pas shtimit të dialogut ndërmjet pesë sekondave dhe një ore.

Lexo edhe :  Alarmi/ Kujdes nëse ju vjen ky mesazh, po iu kontrollojnë WhatsApp-in 

Karakteristika është e pranishme në shumë shërbime të tjera të mesazheve, duke përfshirë rivalët e mesazheve të koduara Telegram dhe Signal. Të dyja këto shërbime ofrojnë kohëmatës shumë më të shkurtër, duke u dhënë përdoruesve kontroll më të saktë ekzaktësisht kur mesazhet e tyre vetëshkatërrohen.

Tani për tani, eksperimenti i WhatsApp-it me fshirjen e mesazheve u pa si një rast tjetër ku Facebook, i cili zotëron aplikacionin e mesazheve, po konsideronte klonimin e një tipari të bërë të njohur nga Snapchat. Facebook është kritikuar për këtë shumë herë në të kaluarën, duke përfshirë edhe Rep. Pramila Jayapal gjatë një seance antitrust në korrik./businessinsider.com/

Përshtati: Mapo.al

 

 

1


Etiketa: , , ,

Pas