Aktualitet

Gafë e Facebook? Izraelitët tallen me emrin ‘Meta’, kuptimi në hebraisht


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 01:02 - 31/10/21 |
mapo.al

Përdoruesit e rrjeteve sociale në Izrael janë tallur me emrin e ri të kompanisë së Facebook, ‘Meta’, pasi në hebraisht tingëllon e ngjashme me fjalën “i vdekur”.


Shumë përdorues në Twitter shpërndanë togfjalëshin #FacebookDead. “Dikush nuk ka bërë si duhet procesin e kërkimit”, shkruhej në një postim.


Dr. Nirit Weiss-Blatt, autor i librit “The Techlash and Tech Crisis Communication”, shkroi në Twitter: “Në hebraisht, *Meta* do të thotë *i vdekur*. Komuniteti hebre do të tallet për vite me radhë me këtë emër”. “Gabim i rëndë?? Emri i ri i Facebook, Meta do të thotë i vdekur në hrebaisht. Qesharake. #FacebookDead”, shkroi një tjetër.Përpjekjet e Mark Zuckerberg për të ndryshuar emrin e kompanisë u bënë për të rinovuar brandin pas atij që mund të konsiderohet skandali më i madh që prej nisjes së kompanisë në vitin 2004.

Lexo edhe :  Nga Gates te Zuckerberg/ 22 milionerët që s'përfunduan dot studimetDisa dokumente të brendshme të publikuara si pjesë e “Facebook Papers”, nxorën në pah gabimet e algoritmeve të kompanisë, që nuk arrinte të ndalte përhapjen e dezinformimit dhe të eliminonte materialet që kishin të bënin me trafikimin e qenieve njerëzore.Më parë, një kompani gjermane farmaceutike, e quajtur Sense, publikoi në llogarinë e saj në Twitter logon e saj, thuajse identike me logon e re të Facebook, duke shkruar se ndihej e nderuar që i kishin vjedhur logon.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas