Kryesore

Gati gjenerata e pestë e aeroplanëve, ushtria ruse do të pajiset me avionët luftarakë ‘SU-57’
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:05 - 20/08/18 |
mapo.al

United Corporation për prodhimin e avionit deri në fund të vitit do të nënshkruajë një marrëveshje mbi dërgesat e gjeneratës së pestë “SU-57” për ushtrinë ruse, tha presidenti i kompanisë Yuri Slyusar.


Nënshkrimi i kontratës duhet të bëhet brenda forumit “Patriot”, ndërsa sipas Sljusar është planifikuar të blihen rreth 12 aeroplanë.


Ai tha se çmimi i aeroplanit do të jetë më i lartë se ai i gjeneratës së katërt, pasi “SU-57” është dukshëm më superior se paraardhësi i tij në të gjithë serinë e karakteristikave, dhe forcuar dhe pajisjet më të reja.


Sljusar shtoi se gjuetarët rusë janë shumë më të lirë se aeroplanët amerikanë.


“SU-57” është një gjuetar i brezit të pestë, dhe është i dedikuar për shkatërrimin e të gjitha llojeve të objektivave ajrore, shkatërrimin e caqeve tokësore, monitorimin e hapësirës ajrore në një distancë të madhe nga baza dhe shkatërrimin e sistemit të kontrollit të aviacionit kundërshtar.


Ekspertët ushtarakë thonë se “SU-57”, i cili u quajt më parë “PAK-FA T-50”, në disa mënyra tejkalon aeroplanin e brezit të pestë, të cilën e posedojnë SHBA dhe Kina.

<
>
03A 3c129bfa4d22d4dd1867a9d1241363a8_0 5a50e0ddfc7e93c5698b4567 5ae0501c15e9f92b790efd95 5b3758befc7e93113f8b45c2 215144 10796236-su-57-900-557 1027258380 1050967929 1111613019 1114756245 1524755052_su-57-1 20180214131945_5a50e0ddfc7e93c5698b4567 article_5b7909dc8a3948_42831331 cover_5a9c0cc8b7d7a6_14717895 DSzyD-aX0AAh6sp image_5a552f1792db98_32329688 IMG_6687 istrebitel_su57-valufqhs-1521386360 methodetimesprodwebbin64b46456-1b09-11e8-9010-1eef6ba5d3de Su-57 III su-57--t-50-pak-fa-aviaciya-boevye-samol-1239135 Suchoi-Su-57-620x330 Sukhoi_T-50_in_2011 thumb2-su-57-pak-fa-russian-fighter-5th-generation-russian-air-force 5ae0501c15e9f92b790efd95-770x433 (1)


Etiketa: , , , ,

Pas