Aktualitet

Gazetari: Në çdo vend normal Ministri i Brendshëm jep dorëheqjen!


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:09 - 09/04/19 |
ro ot

Gazetari Denis Dyrnjaja ka reaguar pas grabitjes në Rinas, ku mbeti i vrarë një prej autorëve dhe dyshohet se janë vjedhur rreth 10 milionë euro që do të niseshin drejt Vjenës.


Dyrnjaja shprehet se “autorët e vërtetë” të grabitjes së Aeroportit duhen gjetur në Ministrinë e Brendshme, pasi grabitje të tilla të përsëritura tregojnë faliment të plotë të shtetit. Ai po ashtu thotë se ministri Lleshaj duhet të japë dorëheqjen.


Postimi i plotë:“Autorët e vërtetë” të grabitjes së Aeroportit duhen gjetur në Ministrinë e Brendshme!
Në Somali, Ruanda ose Nigeri mund të dëgjosh histori ku bëhen grabitje në aeroport, grabitje bankash, vendosje eksplozivi, të digjen makina, të vriten njerëzit dhe të flitet për larje hesapesh. Ndërsa në Europë kjo ndodh vetëm në Shqipëri. Grabitja e Aeroportit për të disatën herë është faliment i plotë i shtetit, strukturave të sigurisë, atyre të transportit dhe shumë hallkave të varësisë e ndërvepruese mes tyre. Dhe më dëshpëruese është situata, kur të thonë se ky është një perceptim sepse statistikat tregojnë se krimi është nën kontroll.Në çdo vend me përgjegjshmëri minimale Ministri i Brendshëm ose jep dorëheqjen, ose kërkon shkarkimin e menjëhershëm të Drejtorit të Policisë. Nuk mban më ujë pilafi i propagandës. Është thyer rëndë siguria publike, madje dhe kombëtare dhe jo një, por shumë herë. Të mendosh se ata që sot janë grabitës, nesër mund të jenë terroristë që rrëmbejnë avionin. Kush i ndalon? Askush!

Lexo edhe :  Ben Blushi dorëhiqet nga Top Channel, zbulohet emaili

Dikush duhet të përgjigjet dhe mbajë përgjegjësi për këtë papërgjegjshmëri. Kujt i duhen përgëzimet për menaxhimin e protestës së opozitës, kur të plas ky skandal e të bën lajm botëror si shtet ku bandat bëjnë ligjin jo vetëm në provinca e qyteza por edhe në kryeqytet, madje në aeroportin e vetëm ndërkombëtar?!Këtë herë Ramës nuk ja ka fajin opozita. Dikush duhet të paguaj kundërfaturën e kësaj grabitjeje të turpshme dhe kësaj situate të rëndë kriminale në vend. Duhet reagim, energjik, efikas, i shpejtë dhe konkret. Dhe këtu nuk është fjala të ngrihen ca postblloqe e të dalë policia për ca ditë me rradhë nëpër rrugë sa ngjarja të harrohet.

Duhet vizion koncept dhe njerëz me nivel profesional dhe me integritet, “shërbëtorë” të detyrës jo arrogantë dhe burokratë që kanë marrë çelsa zyrash që iu duken si çifligje. I është veshur kostumi ministror njeriut të gabuar. Ministria e Brendshme është shndërruar në vatër shurdhërie, prepotence dhe paaftësie. Duhet spastruar e gjithë struktura e apratçinjve që kanë shndërruar në realitet shprehjen duket më i rëndë bishti se sqepari!

1


Etiketa: , , , ,

Pas