Aktualitet

“Gërdeci”/ SPAK ankimon vendimin e GJKKO për ish-ministrin Fatmir Mediu


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:03 - 02/08/21 |
mapo.al

Prokuroria e Posaçme ka ankimuar sot në Apel vendimin e GJKKO për ish-ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu.


GJKKO rrëzoi kërkesën e SPAK për rihetim të Mediut për tragjedinë e Gërdecit.


Mësohet se sot SPAK ka dorëzuar zyrtarisht ankim kundër vendimit të gjyqtarit Erjon Çela për rigjykimin e Fatmir Mediut.SPAK kërkon rrëzimin e vendimit të Shkallës së Parë dhe pranimin e kërkesës dhe nisjen e gjykimit.Gjykata e Shkallës së Parë kundër Krimit dhe Korrupsionit ka rrëzuar kërkesëne SPAK për rihapjen e hetimit ndaj ish-ministrit të Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i akuzuar si një ndër përgjegjësit e tragjedisë së Gërdecit.Gjyqtari Erjon Çela vendosi që të rrëzonte Prokurorinë e Posaçme, duke mos i hapur rrugë rihetimit të ish-ministrit për një nga dosjet më të bujshme me argumentin se ndjekja penale u parashkrua dhe se prokuroria nuk e hetoi për 10 vjet.

1


Etiketa: , ,

Pas