Auto

Gjenerata e pestë e aeroplanëve, ushtria ruse do të pajiset me avionë ushtarakë SU-57Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:32 - 20/08/18 |
mapo.al

United Corporation për prodhimin e avionit deri në fund të vitit do të nënshkruajë një marrëveshje mbi dërgesat e gjeneratës së pestë SU-57 për ushtrinë ruse, tha presidenti i kompanisë Yuri Slyusar.
Nënshkrimi i kontratës duhet të bëhet brenda forumit “Patriot”, ndërsa sipas Sljusar është planifikuar të blihen rreth 12 aeroplanë.


Ai tha se çmimi i aeroplanit do të jetë më i lartë se ai i gjeneratës së katërt, pasi SU-57 është dukshëm më superior se paraardhësi i tij në të gjithë serinë e karakteristikave, dhe forcuar dhe pajisjet më të reja.


Sljusar shtoi se gjuetarët rusë janë shumë më të lirë se aeroplanët amerikanë.SU-57 është një gjuetar i brezit të pestë, dhe është i dedikuar për shkatërrimin e të gjitha llojet e objektivave ajrore, shkatërrimin e caqeve tokësore, monitorimin e hapësirës ajrore në një distancë të madhe nga baza dhe shkatërrimin e sistemit të kontrollit të aviacionit kundërshtar.


Ekspertët ushtarakë thonë se SU-57, i cili u quajt më parë PAK-FA T-50, në disa mënyra tejkalon aeroplanin e brezit të pestë, të cilën e posedojnë SHBA dhe Kina.Etiketa: , , ,

Pas