Aktualitet

Gjenocidi i Srebrenicës- Gjykata e Hagës jep vendimin për Ratko Mlladiç


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:40 - 08/06/21 |
mapo.al

Gjykata e Hagës ka dhënë vendimin për Ratko Mlladiç.


Gjykatësit e Kombeve të Bashkuara e mbështetën dënimin me burg të përjetshëm ndaj ish-shefit ushtarak serb, Ratko Mlladiq për organizimin e gjenocidit dhe mizorive të tjera gjatë gjithë luftës së Bosnjës 1992-95.


Ish-komandanti serb, Ratko Mlladiç ka humbur apelin e tij kundër një dënimi të vitit 2017 për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit, raporton REL.Mekanizimit Ndërkombëtar për Gjykatat Penale, mbështeti dënimin e përjetshëm për rolin e tij në vrasjen e rreth 8,000 burrave dhe djemve muslimanë boshnjakë (boshnjakë) në Srebrenicë.Mekanizimi Ndërkombëtar për Gjykatat Penale në Hagë, është një institucion pasardhës i Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë.Më 2017, në gjykimin e shkallës së parë Mlladiq ishte dënuar me burgim të përjetshëm për një sërë akuzash, përfshirë gjenocidin në Srebrenicë dhe krime kundër njerëzimit.

Vijon….

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas