Kryesore

Gjermania e prerë, Wadephul: Keqardhje që reforma zgjedhore nuk është miratuar ende

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:15 - 09/07/20 |
mapo.al

Një nga drejtuesit kryesorë të CDU\CSU në Bundestagun gjerman, Johan Wadeful, kërkoi miratimin pa ndryshim të marrëveshjes mes paleve per Kodin Zgjedhor, të arritur në 5 Qershor në Këshillin Politik.


Wadeful shprehu edhe keqardhjen që kjo marrëveshje nuk është miratuar akoma, por e mbyll qendrimin e fortë me fjalët “Forca Shqipëri”, pasi miratimi i reformës zgjedhore është 1 nga 15 kushtet për integrimin europian.


DEKLARATA E PLOTË


Shpreh keqardhjen që marrëveshja e 5 qershorit nuk është kodifikuar akoma. Aprovimi me konsensusin e partive politike i reformës zgjedhore, pa asnjë ndryshim, si dhe zbatimi i saj është kyç për rrugën e Shqipërisë drejt BE. Nxis të gjitha palët, në veçanti, deputetët, ta finalizojnë këtë kriter të rëndësishëm. Forca Shqipëri!Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas