Aktualitet

Gjykata e Hagës publikon dosjen e plotë – 253 faqe ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit dhe Selimit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:17 - 01/12/20 |
mapo.al

Një dosje prej 235 faqesh, është publikuar në faqen zyrtare të Dhomave të Specializuara në Hagë (Kliko këtu për raportin e plotë).

Dosje kjo që përmban, vendimin e aktakuzës së plotë ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, të cilët akuzohen për krime lufte.


I njëjti vendim është marrë më 26 tetor të vitit 2020, por që është publikuar një muaj më pas, saktësisht më 30 nëntor.

Në pikat e aktakuzës, për të cilat ish-krerët e UÇK-së i dërguan në fillim të muajit nëntor në Hagë, janë për vrasje, tortura e krime në fshatra të ndryshme si, Likoc, Jabllanicë, Llapushnik, Malishevë, Bajgorë, Volljakë, Drenoc etj.Madje në gjithë këtë dosje, janë edhe datat, vendet dhe detaje të tjera.

Lexo edhe :  Gjermania dhe Franca mohojnë autorësinë e ‘non-papers’ për Kosovë-Serbi

Në pikën 142 të kësaj aktakuze, thuhet se “Gjyqtari i procedurës paraprake konstaton se materiali mbështetës tregon se, ndërmjet muajit Prill dhe fundit të Korrikut 1998, të paktën 13 individë u morën në paraburgim nga anëtarët e UÇK-së në kompleksin e kazermave të ruajtura të UÇK-së me një shtëpi me katër dhoma, në dalje të Jabllanicës, raportojne mediat ne Kosove”.

“Pos kësaj, në bazë të konkluzioneve të nxjerra nga Dhomat e Specializuara, krime të tilla pretendohet se janë kryer në qendra të tjera të paraburgimit dhe në veri të Shqipërisë, kundër të paktën 392 individëve, nga prilli i 1998-s deri në gusht të 1999-s”.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas