Aktualitet

Gjykata lë pas hekurave kryeprokurorin e Kukësit, burg edhe për shoferin


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:02 - 03/07/21 |
mapo.al

Gjykata e Posaçme ka lënë në burg drejtuesit e prokurorisë së Kukësit, Edmond Karriqi i akuzuar për korrupsion. Raportohet se gjykata vendosur edhe për shoferin e tij Isuf Gega masën e sigurisë “arrest me burg”.


Prokurori Karriqi dhe shoferi i tij Isuf Gega u arrestuan më 30 qershor në Kavajë. Karriqi ka qenë në përgjim dhe vëzhgim dhe është filmuar duke marrë paratë në tavolinë nga vëllai i një personi që kishte nën hetim për drogë.


Shuma e parave që dyshohet rreth 2 mijë euro është marrë në Kavajë. Prokurorët e SPAK kanë dyshime se ka marrë dhe para të tjera nga ky person.Dyshimet e para janë se prokurori është përfshirë në korrupsion dhe bashkë me të është arrestuar dhe shoferi i tij. Ndaj prokurorit është urdhëruar edhe kontroll banese.Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë ka zhvilluar hetime në kuadër të procedimit penal nr.49/1 viti 2021 që bën fjalë për veprat penale “Korrupsioni aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe i funksionarëve të tjerë të drejtësisë”, të kryer në bashkëpunim, si dhe “Korrupsioni pasiv i gjyqtarëve, prokurorëve dhe funksionarëve të tjerë të drejtësisë”, të parashikuara nga nenet 319 e 25 dhe 319/ç të Kodit Penal.Karriqi akuzohet për “Korrupsion pasiv i gjyqtarëve, prokurorëve dhe funksionarëve të tjerë të drejtësisë” të parashikuar nga neni 319/ç i Kodit Penal.

Ndërsa Isuf Gega akuzohet për veprën penale “Korrupsioni aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe i funksionarëve të tjerë të drejtësisë”, të kryer në bashkëpunim, të parashikuar nga nenet 319 dhe 25 të Kodit Penal.

LEXO EDHE:

2000 € ryshfet për lehtësuar masën e sigurisë, si u arrestua Prokurori Karriqi

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas