Aktualitet

Pas Durrësit, mandati i refuzohet edhe kandidatit të PS në Vorë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:47 - 17/07/19 |
mapo.al

Pas vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë të Durrësit që rrëzoi kërkesën e kandidates së PS, Valbona Sako për të konfirmuar mandatin e kryebashkiakes, është Gjykata e Tiranës që refuzon t’i japë mandatin kandidatit të PS në Bashkinë e Vorës.


Ndaj kërkesës së kandidatit socialist Agim Kajmaku, Gjykata e Tiranës ka shpallur moskompetencë duke kërkuar që kjo çështje t’i përcillet Gjykatës Administrative. Vendimi i cili mban datën 15 korrik 2019, sipas Gjykatës së Tiranës, mund të apelohet në Gjykatën e Lartë brenda pesë ditëve.
Agim Kajmaku kandidoi i vetëm në Bashkinë e Vorës dhe mori 6,208 vota.

Më herët ishte Gjykata e Durrësit që refuzoi të konfirmojë mandatin e Valbona Sakos por me argumentin se Bindja Demokratike, forca politike rivale e PS në këto zgjedhje, është regjistruar në KQZ në shkelje me afatet ligjore.

LEXO EDHE:

EKSKLUZIVE/ Gjykata e Durrësit nuk i jep mandatin kandidates së PS


Etiketa: , , ,

Pas