Aktualitet

Gjykata Speciale refuzon kërkesën për lirimin e Kadri Veselit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:54 - 23/01/21 |
mapo.al

Gjykata Speciale ka refuzuar kërkesën për lirimin nga paraburgimi të Kadri Veselit. Vendimin për refuzimin e kërkesës e ka marrë gjykatësi Nicolas Guillou.


“Gjyqtari i procedurës paraprake konkludon se ekziston rreziku që z. Veseli të ikë, pengojnë përparimin e procedurave të Dhomave të Specializuara ose kryejnë krime të mëtejshme kundër tyre perceptohet si në kundërshtim me UÇK-në, përfshirë dëshmitarët që siguruan provat në SPO dhe / ose pritet të paraqiten para Dhomave të Specializuara . Gjyqtari i procedurës paraprake do të vlerësojë më poshtë nëse këto rreziqe mund të adresohen në mënyrë adekuate nga Kushtet e propozuara.”
Avokati i tij, Ben Emmerson, kishte kërkuar që klienti i tij, Kadri Veseli të lirohet përkohësisht nga paraburgimi. Ai kishte ofruar një listë me kushte që do të plotësoheshin nëse Veseli do të lirohej.1
Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas