Aktualitet

Gjyqi i Emiljano Shullazit, formohet trupa në Apelin e Krimeve


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:15 - 20/05/19 |
mapo.al

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka caktuar gjyqtarin e tretë për procesin gjyqësor të Emiljano Shullazit dhe grupit të tij në Apelin e Krimeve të Rënda. Mësohet se KLGJ-ja ka caktuar gjyqtaren Valdete Hoxha, ndërsa ajo është anëtare e Apelit të Tiranës.


Gjyqtari Nure Dreni u dorëhoq për shkak se kishte shqyrtuar një çështje tjetër në lidhje me Shullazin, ndërkohë më herët është dorëhequr edhe Sokol Binaj.


Ndërkohë, Blerim Shullazi ka kallëzuar penalisht në prokurorinë e Tiranës gjyqtaren Saida Dollani për shpërdorim detyre. Ky proces është shtyrë për disa herë pasi nuk plotësohej trupa gjykuese për shkak të largimit të gjyqtares Saida Dollani.Pas dënimit nga Gjykata e Shkallës së parë, grupi i Emiljano Shullazit e apeloi vendimin, i cili vijoi të zvarritet për mungesë të trupës gjykuese.


Dënimet për grupin e Shullazit
Emiljano Shullazi 14 vjet; Gilmando Dani 12 vjet burg; Endri Qyqa 10 vjet burg; Endri Zela 10 vjet burg për; Blerim Shullazi 9 vjet burgEtiketa: ,

Pas