Aktualitet

Gjyqi në Hagë – Thaçi zëvendëson avokatin, zgjedh emrin e ri


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:33 - 21/05/21 |
mapo.al

Ish-Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka kërkuar zëvendësimin e avokatit të tij për gjyqin në Gjykatën Speciale të Hagës.


Mediat e Kosovës bëjnë me dije se avokati David Hooper është tërhequr, dhe Thaçi ka bërë kërkesë që avokati i tij në vijim të jetë Gregory W. Kehoe.


 Kehoe nuk është një emër i panjohur pasi më parë ka mbrojtur ish-gjeneralin kroat Ante Gotovina, gjithashtu i akuzuar për krime lufte gjatë luftës për Pavarësinë e Kroacisë nga ish-Jugosllavia.Thaçi prej muajsh ndodhet në paraburgimin e Hagës pas ngritjes së aktakuzës për krime lufte vitin e kaluar që e detyroi edhe të jepte dorëheqjen nga posti i Presidentit të Kosovës.1


Etiketa: , , , ,

Pas