Aktualitet

Gjysëm milionë viktima-Shtetet e Bashkuara arrijnë numrin më të lartë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 07:58 - 23/02/21 |
mapo.al

Dje është regjistruar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shifra e 500 mijë të vdekurve nga Covid-19.Nisur nga fakti se një numër kaq i madh njerëzish kanë humbur jetën brenda një viti, kjo ka qënë më shkatërrimtare se Lufta e parë Botërore, se Lufta e Dytë, apo se Lufta e Vietnamit.


Amerika ka kështu numrin më të lartë të viktimave në botë, edhe pse për numër popullsie, renditet e 9-ta, pas Brazilit, Anlgisë, Italisë apo Portugalisë.
Presidenti Biden u shpreh se si komb duhet të rezistojmë, dhe se ata nuk mund ta pranojnë këtë fatalitet. Duhet të kujtojmë ata që kikën, tha ai, dhe ata që lanë pas. Biden u shoreh në një fjalim eknas pas arritjes së kësaj shirfe të rëndë.Vdekjet nga covid-19 erdhën më së shumti nga 3 valë.

Lexo edhe :  Ngelen të larta shifrat nga Covid-19 në Kosovë, 7 viktima dhe 564 të infektuar

Ajo e fillimit të pranverës së vitit të kaluar, e fillimit të vjeshtës, dhe e këtyre 3 muajve të fundit.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas