Kryesore

Golden Globe: Fiton ‘Freddie Mercury’, zhgënjehet Lady Gaga


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:38 - 07/01/19 |
mapo.al

Filmi ‘Bohemian Rhapsody’ ishte fituesi surprizë i dy çmimeve të mëdha të Golden Globe mbrëmjen e së dielës. Filmi që rrëfen historinë e legjendarit Freddie Mercury dhe grupit të tij, Queen, triumfoi pavarësisht reagimeve të përziera të kritikës dhe traziravë gjate produksionit.


Regjisori i parë i tij, Bryan Singer u pushua nga puna për shkak të asaj që u cilësua si “sjellje e dyshimtë”, në mesin e raporteve se ishte grindur keqas me aktorin kryesor Rami Malek ne sheshin e xhirimit.


Projektin e përfundoi Dexter Fletcher. Filmi rezultoi një sukses në ‘box office’ dhe Malek është tani ndër favoritet për të fituar një çmim Oskar në 24 shkurt, ndërkohë që e siguroi Globin e Artë të aktorit më të mirë. Në fjalimin e pranimit të çmimit, aktori nuk e falënderoi Singerin dhe i bëri homazh grupit të madh muzikor.“Kjo është për ty Brian May e për ty Roger Taylor, që garantuat vazhdimësinë e autenticitetit në këtë botë. Dhe ky është për të mrekullueshmin Freddie Mercury, prej të cilit edhe e arrita ta kem këtë nder!”, u shpreh Malek.

Lexo edhe :  Ndërtuesit, pritshmëri rekord për rritjen e çmimeve në vrojtimin e gushtit


‘Bohemian Rhapsody’ fitoi dhe çmimin e filmit më të mirë.“A star is born” me këngëtaren Lady Gaga, që e ka marrë emrin nga një këngë e Mercury, nuk arriti të çojë në shtëpi përveçse një çmim, ndonëse ishte nominuar për 5.

Green Book ishte një tjetër krijim që arriti të dalë nga mbrëmja e Golden Globe me tre çmime, përfshirë atë të skenarit më të mirë.

Një prej surprizave të tjera të ceremonisë ishte Glenn Close, e cila rrëmbeu trofeun e aktores më të mirë për rolin e saj tek “The Wife”, duke ia hequr kështu nga duart fitoren Lady Gaga, që pritej gjerësisht të marrte këtë çmim.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas