Aktualitet

Gomari i ngarkuar me eksploziv vendoset në pritë për guvernatorin
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:43 - 30/09/20 |
mapo.al

Anëtarë të ISIS kanë përdorur një gomar të ngarkuar me eksplozivë për t’i zënë pritë një autokolone ku ishte edhe guvernatori nigerian, shkruan Daily Mail.


Rojet kuptuan kurthin që u ishte ngritur dhe qëlluan në drejtim të kafshës “kamikaze”, duke shpërthyer eksplozivin në një distancë të sigurt. Për fat të mirë, asnjë nuk mbeti i lënduar nga kjo ngjarje, ndërsa guvernatori Babagana Zulum u kthye në Maiduguri, nga ku ishte nisur.


Ndërsa eksplozivi shpërtheu, militantët e ISIS hapën zjarr mbi autokolonën, ku askush nuk u lëndua.Ky është sulmi i dytë ndaj guvernatorit. Pak kohë më parë të paktën 30 persona mbetën të vrarë në një tentativë për të eliminuar guvernatorin, i cili arriti të mbijetonte.


Kryengritjet gati 10-vjeçare në veri të Nigerisë kanë vrarë rreth 36 mijë persona, ndërsa kanë detyruar mbi 2 milionë të tjerë të braktisin shtëpitë e tyre.Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas