Shëndeti

Gra, nëse keni bark, këto tre këshilla do ju vlejnë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:05 - 03/12/21 |
ro ot

Trupi i gruas ka një progres të ekuilibruar të progesteronit dhe estrogjenit gjatë gjithë periudhës së jetës. Dihet tashmë se rritja e estrogjenit ndikon në krijimin e masës së dhjamit.


Mjekët shprehen se tek vajzat sasia e të dyja hormoneve është e barabartë. Por, nga mosha 35-vjeçare, niveli i të dyja hormoneve zvogëlohet, gjë që në fund çon drejt menopauzës. Megjithatë, sasia e progesteronit zvogëlohet shpejt, gjë që shkakton formimin e masës së trashë dhjamore rreth stomakut.


Për këtë arsye, gratë duhet të kenë parasysh këto 3 këshilla:-Darkën duhet ta konsumoni 3 orë para se të flini;
-Zëvendësoni bukën e bardhë me të zezë;-Kufizoni ëmbëlsirat dhe pijet e gazuara.

1


Etiketa: ,

Pas