Aktualitet

Grenell vizitë nesër në Kosovë bashkë me 13 zyrtarë amerikanë














Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:27 - 20/09/20 |
mapo.al

I dërguari Special i Presidentit Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, nesër do të mbërrijë në Kosovë bashkë me 13 zyrtarë tjerë amerikanë.






Burime të Express kanë treguar se vizita e tij realizohet për verifikuar se deri ku ka shkuar zbatimi i marrëveshjes së 4 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë për normalizimin e raporteve ekonomike Kosovë-Serbi.


Grenell do të vijë në Kosovë edhe me 13 zyrtarë tjerë amerikanë, të cilët do të prezantojnë projektet për Kosovën dhe rajonin në kuadër të marrëveshjes së arritur me Serbinë.







Më 4 shtator, Kosova dhe Serbia nënshkruan një marrëveshje për normalizim ekonomik, e cila u konsiderua historike për faktin se hap rrugë të dy vendeve drejt një normalizimi të raporteve ekonomike si dhe hapet rruga për investime në gjithë rajonin përfshirë në autostrada, hekurudha dhe gaz.

Lexo edhe :  Zyrtari i lartë: Trump kandidon për President në 2024, Grenell krahu i djathtë


1




Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas