Rajoni

Greqia merr vendimin, ja kur hapen kufijtë tokësorë me Shqipërinë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:42 - 29/06/20 |
mapo.al

Duke nisur nga 1 korriku, Greqia hap kufijtë tokësorë me Shqipërinë. Lajmin e dha sot në një konferencë për mediat, zëdhënësi i qeverisë greke Stelios Petsas.


Ai sqaroi se hapja e kufijve do të jetë për momentin vetëm tokësore, në pikat doganore të Kapshticës dhe Kakavijës.


Ndërkohë nga 1 korriku, BE hap kufijtë ajrorë vetëm me dy vende të Ballkanit Perëndimor, Serbinë dhe Malin e Zi, duke përjashtuar Shqipërinë.Më herët Mali i Zi dhe Sllovenia morën vendimin për mbylljen e kufijëve me Shqipërinë.
1
Etiketa: ,

Pas