Aktualitet

Greqia nën ujë, pamje katastrofike, përmbyten rrugë e shtëpi, mbyllen shkolla


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:52 - 15/10/21 |
mapo.al

Prej ditësh Greqia “noton” në ujë. Përmbytjet kanë sjellë pamje katastrofike në disa zona në shtetin fqinj.


Situata është mjaft kritike në Atika, ku janë përmbytur disa shtëpi, ndërsa shkollat janë mbyllur.


Më shumë se 40 shtëpi dhe biznese janë të përmbytura, ndërsa një stadium u zhduk nga sasitë e jashtëzakonshme të shiut që kanë rënë.Zjarrfikësit janë në terren duke ndihmuar në evakuimin e qytetarëve, ndërsa kanë bërë apel për kujdes.
Në Kifissos dhe Paraliaki është vendosur ndalimi i qarkullimit për të gjitha automjetet, ndërsa në disa zona si Elefsina, në qendër të Athinës, Kallithea, Koropi dhe zona e Renti pati edhe ndërprerje të energjisë elektrike.Imazhet e transmetuara nga banorët përmes mediave sociale tregojnë madhësinë e katastrofës.

Lexo edhe :  1939/Mbretëresha Geraldinë e sëmurë rëndë në Greqi, i shpëtoi jetën Mbreti Jorgo

Një autobus me pasagjerë mbeti i bllokuar dhe filloi të zhytej në ujë ditën e djeshme, ndërsa pamjet e njerëzve teksa ndihmonin njëri-tjetrin për të dalë nga uji, janë shpërndarë kudo.

Autobusi u zhyt në ujë në Poseidonos në Paleo Faliro, nën urën në Qendrën Kulturore të Fondacionit Stavros Niarchos, ndërsa udhëtarët në bord formojnë një rresht, ku të kapur për dore, dalin në anë të rrugës, ndërsa uji u arrin deri në gju.

Nga kjo situatë ka dhe njerëz që nuk janë gjetur, një prej tyre është një 69-vjeçar.

<
>
245246673_10219339048259005_3303786240826306158_n-640x853 245254154_10219339050099051_4003845401684761934_n 245279823_10219339048619014_5587916760798209492_n-640x853 245284955_4890685360959516_4041002885680593894_n 245437774_10219339048979023_5109670629417143483_n 245508324_10219339047778993_3785733254235514048_n-640x853
1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas