Kryesore

“Groteske dhe tragjike”, Lubonja për paketën anti-shpifje: E njëjta gjë si në komunizëm kur..

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:38 - 12/10/18 |
mapo.al

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, ka komentuar ngjarjet e fundit të aktualitetit në Shqipëri. Lubonja tha se  tashmë duhet një rezistencë e fortë, pasi nga qeveria po bëhen një zhvendosje e vëmendjes duke thënë se  opozita nuk është e fortë.


Në këtë intervistë ai komentoi dhe paketën anti-shpifje që po përpunon kryeministri duke e quajtur një gjë tragjike dhe groteske.“E shikon si një variant qesharak, groteskt dhe tragjik të enverizmit. Kjo gjë është bërë dhe në komunizëm që dënoheshin ata që flisnin kundër. Është e njëjta situatë kur burgosshin dhe punonin për shkollat.  Shpifja është personale, nuk është  për t-u bërë me një departament, paguhen nga ne ata.


Është brenda partisë?

Po pse kush i paguan këto parti, apo oligraktët. Hap departament shpifje, dhe kush e bën shpifësi më i madh në vend. Ky është i blinduar nga ndjenja e fajit, nuk pranon asnjë gjë kundër, por nuk është problem ky, por ata që i rrinë mbrapa. Kemi hyrë në një fazë, kur krimi ndjell krimin:, u shpreh Lubonja.

Më tej Fatos Lubonja komentoi dhe godinën e ar’Turbina, duke bërë thirrje për bojkot.

“Unë i bëj thirrje qytetarëve, që kush ka ndjenjë qytetarë ta bojkotojë Ar’Turbinën. Artisti nuk është vetëm për të vendosur shfaqe, por është për koshiencë. Ata artistë kanë tradhtuar koshiencën e artistit. Koshienca e parë është rezistenca, ata janë për tu bojkotuar dhe unë e kam bërë dhe nuk shkoj asnjëherë aty”, shtoi ndër të tjera Lubonja.


Etiketa: ,

Pas