Aktualitet

Eksperti i Arsimit denoncon grumbullimet e mësuesve përpara MASR (FOTO)


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:16 - 11/08/20 |
mapo.al

Eksperti i Arsimit, Ndriçim Mehmeti ka denoncuar grumbullimet përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve, në kulmin e pandemisë.


Për të marrë pikët e provimit, mësuesit janë të detyruar të rrinë për orë të tëra përpara Ministrisë, në një kohë kur grumbullimet cilësohen si faktor risku për përhapjen e koronavirusit.


<
>
grumbullimet Grumbullimet1 Grumbullimet2 Grumbullimet3 Grumbullimet4

Reagimi
Shpika e re e qeverise Rama dhe MASR, ne kohe pandemie. Ne kulmin e pandemise qeveria Rama dhe MASR kishin nje plan te miremenduar; zgjedhje ne univeristete me piesemarrje masive dhe provimi i kualifikimit me pjesemarrjen e mijera mesueve. Por nuk u ndalen me kaq. Per te marre piket e provimit, mesuesit duhet te grumbulloheshin masivisht ne dyert e Zyrave Vendore Arsimore per te marre piket e provimit ne kundershtim me Aktin Normativ e nxjerre nga vete qeveria. MASR mburret se do te beje mesim online per 650 mije e me shume nxens e studente dhe nuk nxjerr dot online piket e provimit per mesuesit. Kjo eshte shpikja me e re per te ruajtur shendetin e mesueve tane.


1
Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas