Rajoni

Haradinaj: Deklaratat e Vuçiç kërcënuese dhe luftënxitëse
               Publikuar në : 15:34 - 08/02/19 |
mapo.al

Qeveria e Kosovës reagoi ndaj disa deklaratave të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, duke i vlerësuar ato si “kërcënuese, agresive dhe luftënxitëse”.


Sipas një deklarate të Qeverisë së Kosovës, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, më datën 7 shkurt, 2019, në qytetin e Vranjës në Serbi ka thënë se “nuk i njeh kufijtë e Kosovës, kufijtë ndërkombëtarisht të njohur dhe të pranuar në Jarinjë dhe Bërnjak”.

Sipas Qeverisë së Kosovës, këto deklarata janë të papranueshme dhe paraqesin cenim serioz të sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës.

“Qeveria e Republikës së Kosovës konsideron se këto deklarime janë edhe një atak i hapur ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës, si dhe rrezikojnë paqen, stabilitetin dhe sigurinë në Kosovë, rajon dhe më gjerë”, thuhet në deklaratën e lëshuar për media.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, vijon deklarata, ka thënë se do të ndërmarrë të gjitha veprimet kushtetuese dhe ligjore, me qëllim të ruajtjes së sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës, në përputhje me Deklaratën e Pavarësisë së 17 shkurtit, 2008 dhe me Kushtetutën e Republikës së Kosovës.


Etiketa: , , , ,

loading...

loading...
KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

  1. Eh Vuciç,kujt po i shet mjegulle me spinat e dobët. Shefi yt Millosheviq edhe ti bashke me te si minister i informimit K A P I T U LL U A T NE KUMANOVË DHE HUMBET LUFTEN.Kufijte e Kosoves jane me te ngushtuarit prej se ekziston Kosova ( DARDANIA ).Shife Vilajetin e Kosoves se vitit 1912 -të. SI PJESE E ISH FEDERATES , Kosova ishte de fakto shtet.Nuk guxonte asnje serb te vendosej me vendbanim ,ishte e ndaluar,nuk guxonte asnje police serb te vinte ne Kosove pa lejen e Parlamentit ,te cilen shefi yt Millosheviq e aneksoje ne vitin 1988.Ne vitin 1999 u larguat pergjithmone, zona e ndaluar ishte 5 km large kufijve e mbikqyrur nga Nato.Mund te vendoset prape. Vuciç ,nese nuk te pelqen i kthejme kufijte e Shqypnise se vjeter deri ne fshatin Katun. E dine ti ku i bje.Me habit BASHKIMI EVROPIAN SI TE PËRKDHEL KUR TI QAN SI NJE FEMIJË I VOGEL,dhe ankohesh per Ramushin.Si ka mundesi BE -ja nje shteti prorus si serbija vazhdon negociatat dhe nje shteti me proamerikan ne botë si Kosova i vendose viza ( kur leviznin shqiptaret e kosoves ne vitet 60 – ta ne evrope shtet e lindjes as nuk guxonin te enderonin per evropen ).Mjafte me Irracionalitet evropian i cili eshte vetecinik dhe alogjikë.

    Përgjigju ↓
Pas