Aktualitet

Haradinaj s’tërhiqet: Rama, pjesë e projektit për ndarjen e Kosovës

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:57 - 29/10/19 |
mapo.al

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar sërish lidhur me kërcënimin e Edi Ramës se do ta padisë në gjykatë.


Ky rast ka të bëjë me një deklaratë të mëparshme të Haradinajt i cili kishte thënë se Hashim Thaçi, Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiç do të përfitonin 10 miliardë euro nga ndarja e Kosovës. Rama ka thënë se për këtë deklaratë do e kallëzojë Haradinajn në gjykatë.


“Edi Ramën e kam vëlla. I kam vëllezer e motra të gjithë shqiptarët. Por unë jam kundër ndarjes”, tregon Haradinaj.


“Ky ka marrë pjesë në projektin e ndarjes. Ajo ndarja ka pasë me bë dëme në shtetësinë tonë. Pasi që të hapet Kosova e 17 shkurtit nuk ka më kthim pas”, theksoi Haradinaj.


Haradinaj tregon edhe për shumën e 10 miliardë euro që kishte thënë se do ndahej mes Ramës, Thaçit dhe Vuçiçit.

“Mbi 10 miliardë euro dëme do i bëheshin Kosovës në rezerva dhe minerale të Trepçës. Gjithsesi ai për momentin është në pushtet por nuk e ka të sigurt që do të qëndroj dhe mund ta humb atë. Shihemi në gjyqe”.

Tutje ai shpjegon se si do të përfitonin personalisht personat që do merrnin pjesë në projektin e ndërrimit të territoreve. “Nëse dikush ka premtuar me dhënë Trepçën, atëherë ka pasur përfitime nga Serbia”, tregoi kryeministri në detyrë.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas