Rajoni

Haradinaj: Viti i konsolidimit si shtet, do mbyllim temat e hapura me Serbinë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:00 - 17/02/19 |
mapo.al

Qeveria e Kosovës ka mbajtur një mbledhje solemne në kuadër të 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Kryeministri Ramush Haradinaj, me këtë rast ka mbajtur një fjalim të shkurtër para kabinetit qeveritar ku tha se secili qytetar i Kosovës e ka rrëfimin e tij për rrugëtimin e shtetit të Kosovës për këto 11 vjet.


“Pavarësia jeton në ne. Secili prej nesh i ka rrugëtuar këto 11 vjet të Pavarësisë, çdo qytetar, secili prej nesh e ka rrëfimin e vet të rrugës së 11 vjetëve të shtetit. Edhe qeveria e vendit e ka rrëfimin e vet. Edhe kjo qeveri tani e ka rrëfimin e vet nga koha kur kemi marrë përgjegjësitë. Ajo që mendoj se është me rëndësi t’ua konfirmojmë qytetarëve të vendit është se me kujdesin më të madh jemi përballur me të gjitha çështjet që kanë ndodhur para Kosovës dhe Qeverisë dhe njëkohësisht me respektin më të madh për interesin e qytetarëve të vendit. Ka shumë vendime, ligje, pako ligjore, reformë. Ka gjithashtu vendime të mëdha si Ushtria, vendimet që lidhen me Trepçën dhe resurset e tjera ekonomike– vendime të tjera ekonomike”, deklaroi Haradinaj.


Ai ka thënë se viti 2019 do të jetë viti kur Kosova do t’i përmbyllë të gjitha çështjet e hapura, duke përmendur edhe marrëveshjen finale me Serbinë.


“Në 10 vjetëshin e dytë që kemi hyrë, besoj që është një vit i konsolidimit tonë si shtet dhe i përmbylljes së të gjitha temave të mbetura të hapura në planin rajonal dhe ndërkombëtar, që nënkupton edhe marrëveshje për njohje obligative ligjore me Serbinë në kufijtë ekzistues, njëkohësisht edhe anëtarësim në NATO”.
Etiketa: , , , , ,

Pas