Politika

Heqja e vizave për Kosovën/ Pollo: Tirana të frymëzohej nga Prishtina për mosshtimin e kushteve

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:44 - 07/07/20 |
mapo.al

42 eurodeputetë, përmes një letre drejtuar presidenti francez Macron dhe kryeministrit holandez Rutte, kërkojnë heqjen e regjimit të vitave për Kosovën në fund të 2020.


Është Andrey Kovatchev ai i cili publikon edhe letrat teksa thotë se ka kërkuar heqjen e vizave për Kosovën, pasi kjo e fundit ka përmbushur të gjitha standardet prej 2 vitesh.


Lidhur me këtë reagon edhe ish-deputeti i PD, Genc Pollo.


Sipas Pollos, apeli i eurodeputetëve është gjesti politik i duhur, por nuk duhet harruar që ky është vendim i politikanëve udhëheqëse në BE dhe vetëm i atyre.


Është e vërtetë qe Kosova i ka përmbushur me kohë kushtet për liberalizimin e vizave. Siç është e njohur që disa shtete antare të BE ende nuk kanë dhënë pëlqimin duke vonuar kështu vendimmarrjen. Prandaj apeli i eurodeputetëve është gjesti politik i duhur. Vetëm të mos harrojmë se ky është vendim i politikanëve udhëheqës në BE dhe vetëm i atyre.

Nuk është çeshtje e qeveritarëve në Tiranë; këta të fundit mund të ishin frymëzuar nga Prishtina dhe mund të mos i kishin shtuar kushtet europiane nga 5 në 9 e së fundi në 15. Qeveritarët e sotëm ishin opozitarët e djeshëm kur shqiptarët morën liberalizimin e vizave në Zonën Schengen (2011).

Kontributi” i tyre asokohe ishte përhapja e panikut tek socialistët europianë e tek ca të tjerë se po të hiqeshin vizat do të kishte dyndje popullore si në 1991. Vizat u hoqën e dyndje nuk pati; deri në vitin 2014 kur dyndja filloi e nuk po pushon. Kaq mjafton për të bërë dallimin; pa qenë nevoja të kujtojmë si e përdorën ata Grizeldën e Roshit“, shkruan Pollo në reagimin e tij.


Etiketa: ,

Pas