Aktualitet

Hetimi pas tërmetit/ 4 nga 9 të shpallur në kërkim, të arratisur në Itali
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:31 - 15/12/19 |
mapo.al

4 nga 9 personat e shpallur në kërkim, të cilët akuzohen si përgjegjës për humbjen e jetëve në Durrës nga ndërtesat e shembura gjatë tërmetit të 26 nëntorit, janë larguar drejt Italisë.


Sipas Report Tv, policia i ka bërë kërkesë autoriteteve italiane për të bërë të mundur lokalizimin e tyre. Prej mbrëmjes së djeshme, po kryhen gjithashtu operacione për kapjen e tre të tjerëve që dyshohet se fshihen në kryeqytet, të cilët rezultojnë të jenë 2 ndërtues dhe 1 inxhinier.


Prokuroria e Durrësit lëshoi para dy ditësh 18 urdhër arreste për zyrtarë, ndërtues, inxhinierë dhe specialistë. Nga veprimet e hetimore ka rezultuar se dëmtimet, shembjet e godinave dhe pasojat në jetët e njerëzve kanë ardhur si shkak i kryerjes së ndërtimeve pa respektuar rregullat, normat dhe standardet në fushën e ndërtimit.Personat e shpallur në kërkim:


 1. Arben Qato pronar i Vila Palma
 2. Dëshira Qato-shefe e urbanistikës në Kavajë (Gruaja e Arben Qatos)
 3. Aldo Dakovelli, shef sektori në Kadastrën e Durrësit
 4. Artemis Malko punonjës terreni në Kadastrën e Durrësit
 5. Artur Cela, ish-drejtori i INUV
 6. Flamur Gjuzi, ish-drejtori i ALUIZNIT Durrës
 7. Artur Terziu, pronari i ‘Bar Barons’
 8. Dy ndërtuesit e banesës së familjes Lala në Kënetë

Personat e arrestuar:


 1. Arben Isaku, Ish-drejtor i ALUIZNI-it Durrës
 2. Klajdi Lame, Inspektori i Inspektoratit Ndërtimor Urbanistik
 3. Albrend Qetka, Specialist i verifikimit në terren pranë ALUIZNI-it,
 4. Defrim Celami, Specialisti që ka përpiluar aktin e ekspertimit teknik
 5. Kujtim Hasa, Shefi i shërbimeve të Shtëpisë së pushimit të Ministrisë së Brendshme,  ku vdiq kryekomisari Bajram Hajdarmataj
 6. Ahmet Doda, Drejtori i Shtëpisë së Pushimit
 7. Rruzhdi Xheka, Ndërtues dhe pronari i “Hotel Mira Mare”
 8. Avdulla Osmani, Ndërtuesi i “Hotel Tropikal”
 9.  Nevjana Isufi, e cila sipas policisë me studion e saj private hartonte projekte fiktive

Hetimet pas tërmetit pritet të sjellin të arrestuar edhe për viktimat e Thumanës. Risjellim në vëmendje se tërmeti me magnitudë 6.4 ballë i mori jetën 51 personave, si dhe plagosi mbi 900 të tjerë.

 


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas