Aktualitet

Hetuesit e BKH-së nisin “dezertimin” që para marrjes së detyrës
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:59 - 30/11/20 |
mapo.al

Përfundon procesi i deklarimit të formularëve të pasurisë për 35 kandidatët e kualifikuar si agjentë të Byrosë Kombëtare të Hetimit. Deklaratat janë dorëzuar nga kandidatët me e-mail komisionit të Byrosë Kombëtarë të Hetimit.Anëtarët e komisionit do të verifikojnë pasuritë e tyre dhe të familjarëve të tyre. Mësohet se, disa prej kandidatëve nuk i ka plotësuar sipas ligjit deklaratat e pasurisë.


Pas përfundimit të këtij procesi të kualifikuarit do t’i nënshtrohen testit të poligrafit, që do bëhet nga punonjës të trajnuar të SHÇBA. Ndërkohë, për vakancat për plotësimin e 60 hetuesve të BKH-së, gara pritet që të rihapet sërish në fillim të vitit 2021.BKH do të ketë 60 hetues që do të jenë pjesë e Prokurorisë Speciale të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit. Para marrjes së detyrës ata do të trajnohen në SHBA pranë FBI-së.1Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas