Aktualitet

Hiqet ora policore në Kosovë, lejohet lëvizja pa maska në ambientet e jashtme


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:02 - 28/05/21 |
mapo.al

Qeveria e Kosovës sot në mbledhjen e radhës ka miratuar propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë për lehtësimin e masave anti-COVID.


Sipas këtij vendimi që u mor sot, i cili hyn në fuqi nga e hëna, nuk do të ketë më orë policore e po ashtu lejohet lëvizja pa maska gjatë ecjes kur qytetarët janë vetëm dhe në ambient të jashtëm.


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia bëri të ditur propozimin e tij para kryeministrit Albin Kurti dhe kolegëve ministra.“Kufizimi i orarit të qarkullimit do të hiqet, megjithatë nga ora 00:00, e deri në ora 05:00 nuk lejohet grumbullimi i më shumë se 10 personave qoftë në ambient të hapur ose të tjera, përveç ambienteve me familje. Zgjatja e orarit të punës për shërbimet e gastronomisë deri në ora 23:00. Lejimi i lëvizjes pa maska gjatë ecjes kur ata janë vetëm dhe në ambient të jashtëm”, tha Vitia.

Lexo edhe :  Hapet procesi i parë gjyqësor në Gjykatën e Posaçme të Kosovës


Qeveria e Kosovës tha se lehtësimi i masave kundër COVID-19 po bëhet për shkak se situata epidemiologjike paraqitet e qëndrueshme me vazhdimin e uljes së numrit të rasteve pozitive. Masat e reja do të hyjnë në fuqi më 31 maj.Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po ashtu njoftoi se janë përmbyllur me sukses negociatat me kompaninë amerikane Pfizer, për sigurimin e vaksinave.

Sipas tij, tashmë do të jetë e mundur që të vaksinohen edhe grupet e tjera të qytetarëve, përveç atyre me prioritet.

1


Etiketa: , , ,

Pas