Kryesore

Historia prekëse/ Infermierja që ndihmonte pacientët me kancer i dorëzohet sëmundjes…

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:36 - 01/11/18 |
mapo.al

Historia e saj tejet prekëse ka emocionuar sot jo vetëm Britaninë por edhe gjithë botën, duke tronditur rrjetet sociale, raporton “Daily Mail”.


Laura Harris, 43 vjeç, infermiere në fushën e onkologjisë i’u dorëzua betejës me kancerin mëngjesin e kësaj të mërkure. Pas diagnostikimit me kancer në zorrën e trashë vitin e kaluar në shkallën e katërt, bashkëshorti i saj Paul, bashkë me miqtë mblodhën rreth 100.000 paund në një faqe fondesh për trajtimin e Laurës.


Menjëherë pas fillimit të kurimit mjekët i dhanë shpresë se, kanceri ishte zhdukur por kjo lumturi nuk zgjati shumë. 2 muaj më vonë ajo u sëmur përsëri dhe këtë herë gjendja ishte më tepër serioze.


“Asnjëherë nuk ndjeva nevojën për të të shkruar në ‘Facebook’ sepse kisha nderin të kisha kohën dhe të isha në shoqërinë tënde dashuria ime. Por sot dua që ti dhe të gjithë njerëzit që ke ndihmuar në jetën tënde të dinë se unë jam këtu, do të të përshpëris në vesh dhe do të të shtrëngoj dorën gjatë gjithë kohës, derisa ti të jesh gati të ikësh bashkë me erën. Gjithmonë i joti, bashkëshortja ime, shpirti im binjak, gjithckaja imja”’,- shkruan Peter në ‘Facebook’ pak para se ajo të ndërronte jetë, raporton ‘Daily Mail’.


Pavarësisht përpjekjeve dhe ndihmave të vazhdueshme nëna e dy fëmijëve nuk ja doli të mbijetonte por ajo asnjëherë nuk nguroi të rriste ndërgjegjen në postimet e saj kundër kancerit në zorrën e trashë.

Çfarë është kanceri i zorrës së trashë?

Kanceri ndikon në zorrën e madhe, e cila përbëhet nga zorrës e trashë dhe rektumi. Këto tumore zakonisht zhvillohen nga rritjet para-kanceroze, të quajtur polyps.

Simptomat përfshijnë:

Gjakderdhje
Probleme në zorrën e trashë
Humbje të papritur të peshës
Lodhje
Dhimbje në pjesën abdominale

Personat më të rrezikuar janë ata:
Mbi 50 vjeç
Është e përsëritur më parë në familjen e tyre
Bëjnë një jetë jo të shëndetshme

<
>
From left, Paul Harris, Carol Bradbury, Laura Harris and Laura's brother David Bradbury, on her wedding day which was the 27th of May 2017. The event was held in her back garden in Barnstaple, Devon. Laura crowdfund for treatment for her cancer which not available on NHS and is now celebrating after hitting the target. See SWNS story SWNURSE; See SWNS story SWNURSE; An NHS oncology nurse is being forced to crowdfund treatment for her own terminal cancer - as the drug is not available on the NHS. Brave Laura Harris, 42, has devoted her life to helping cancer patients but has been told there is no treatment available for her own fight with the disease. She was diagnosed with stage four bowel cancer early last year and given just three months to live. However, she astounded colleagues by returning to her work as a specialist oncology nurse at the North Devon District Hospital later the same year to continue caring for fellow cancer patients. But an urgent appeal has now been launched to raise £40,000 to fund treatment she believes could give her more time with her young children.
0_Laura-Harris-2 0_Laura-Harris-main 5650298-6341607-image-a-1_1541069737502 5651250-0-image-a-21_1541071328878 4221396001_5755676743001_5755660231001-vs 1527776297942 cancer-nurse3 cancer-nurse-on-122936 cancer-nurse-on-122940 ccelebritiesfoto5626160-0-image-a-25_1541010836827 gettyimages-937832934-640x640 image (1) image (2) image Laura-Harris-937595 Laura-Harris-bowel-cancer-936311 Laura-Harris-marriage-1280723 LAURA-HARRIS-MUM-1280725 Laura-Harris-SWNS-1282596 Laura-Harris-terminal-cancer-donations-937042 NINTCHDBPICT000445919819 quotMy-wife-my-soulmate-my-love-my-everythingquot-the-husband39s-tribute-to-his-cancer-care-woman sec_22488872 stream_img


Etiketa: , , , ,

Pas