Bota

Historia që po mban pezull botën: Ende kërkime për vogëlushin Julen…

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:31 - 21/01/19 |
mapo.al

Ende vazhdojnë përpjekjet dhe kërkimet për vogëlushin 2-vjeçar Julen, i cili ra në një pus në Spanjë. Sipas ekspertëve 2-vjeçari mund të jetë ende gjallë dhe ka shpresa se shumë shpejt mund ta gjejnë.


Ngjarja e rëndë ka ndodhur aksidentalisht teksa prindërit po përgatiteshin për piknik ndërsa fëmija ka rënë në pusin e thellë prej 110 metrash në qytetin Totalan pranë Malagas i cili ishte hapur me qëllim për të kërkuar ujë pas iështë një zonë e thatë.


Disa punëtorë po vazhdojnë gërmimet gjithashtu kanë hasur dhe problem të shumta për shkak të rrëshqitjeve të dheut.


Sipas planit të tyre kur të arrijnë në thellësinë pre 60 metrash, minatorët do të ulen poshtë boshtit vertikal dhe do të gërmojnë në drejtim horizontal aty ku dhe ata pretendojnë se fëmija është. Inxhinieri i cili po mbikqyr operacionin u tha gazetarëve se do të punojnë intensivisht.


“Ne vazhdojmë të punojmë intensivisht, pa ndërprerje dhe shpresojmë të arrijmë shumë shpejt qëllimin tonë të dëshiruar,” shtoi ai.

Ekipet e shpëtimit po përdorin disa sonda për ta eksploruar pjesën e poshte të posit, kun ë një vend të caktuar gjetën dhe disa fije floku që përputheshin me AND-në e fëmijës.

“Profesionalisht ne besojmë në atë që po bëjmë, ne besojmë në mundësinë e gjetjes së gjallë dhe ne të gjithë po luftojmë për ta gjetur atë gjallë. Kjo është shpresa jonë dhe qëllimi ynë”, tha kreu i shërbimit të mbrojtjes civile në krahinën jugore e Malagas, Rafael Galvez.

Ekspertët u thanë medias spanjolle se ka shanse të pakta që Julen mund të jetë ende gjallë, duke shpjeguar se moti i ftohtë ngadalëson metabolizmin e një trupi, kështu që ajo ka nevojë për më shumë energji dhe mund të mbijetojë me frymëmarrje dhe qarkullimin e gjakut anormalisht të ulët.

“Ftohtë ka një avantazh të dyfishtë: Nga njëra anë, është negative, sepse mund të shkaktojë pasoja të shumëfishta”, tha Ivan Carabano, një pediatër në spitalin e Madridit, 12 de Octubre, për gazetën El Pais.

“Por në këtë rast ne të gjithë shpresojmë për rezultatin më të mirë: me të fitoni kohë për të mbijetuar, sepse nëse ka temperatura të ulëta metabolizmi i njeriut ngadalësohet dhe indet janë ruajtur”.

Ka pasur raste të ngjashme me Julen, në të cilën një person mbijetoi 10 ditë në një shtet, gjysmë i vetëdijshëm, i cili kishte nevojë për më shumë oksigjen, u tha gazetarëve në Totalan javën e kaluar kreu i Federatës së Speleologjisë Andaluziane, Jose Antonio Berrocal.

<
>
88c69c5187eaaccd03361167dbb343d0 4221396001_5989149603001_5989151295001-vs Julen julen-1-696x522 Julenn kafazi4-e1548000566962


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas