Kryesore

Holanda bllokon negociatat – Shkak ndryshimet e njëanshme në Kodin Zgjedhor


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:47 - 03/11/20 |
mapo.al

Parlamenti i Holandës ka konfirmuar “JO-në” për Konferencën e Parë Ndërqeveritare me Shqipërinë. Lajmin e ka bërë të ditur Raporteri për Shqipërinë në Parlamentin holandez Pieter Omtzigt.


Ai shkruan në Twitter se gjatë debatit në Parlamentin e Holandës, ministri i Jashtëm Blok theksoi se nuk janë kundër integrimit të Shqipërisë, por se vendi nuk është gati ende për organizimin e Konferencës së Parë Ndërqeveritare.


Statusi i plotë:“Sapo patëm një debat në parlamentin Hollandez. Qeveria Hollandeze, @ministerBlok deklaroi qartë se Shqipëria nuk i përmbush parakushtet për KNG. Kjo do të thotë se ai nuk do të japë pëlqimin.
Problemet e diskutuara përfshijnë vendet e lira të punës në gjykatën e lartë, ndjekjen penale të krimit në vendet e larta dhe reformën e ligjit zgjedhor dhe veçanërisht pjesën e dytë të njëanshme të asaj ‘reforme’.”. 

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas