KMR

Holandë/ Trafiku më i madh në histori, protesta që bllokoi rrugët


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:00 - 02/10/19 |
ro ot

Trafiku i tmerrshëm “goditi” një ditë më parë rrugët e Holandës. Fermerët dolën në rrugë sëbashku me traktorët e tyre në formë proteste për sanskionet e vendosura mbi ta. Sipas një studimi kjo protestë ka krijuar trafikun më të madh në historinë e Holandës pasi ishin bllokuar rreth 1200 km rrugë nga protestuesit.


Ligjet dhe sanskionet e vendosura parashikojnë mbylljen e disa fermave si dhe reduktimin e makinerve të punës për shkak të ndotjes së ajrit.  Fermerët deklarojnë se në qoftë se qeveria kërkon që protestat mos të vazhdojnë atëherë ata duhet të rishikojnë edhe njëherë ligjet e vendosura. Mes tyre në protestë kishin dalë dhe fëmijë të cilët kishin lënë shkollën për të protestuar.


Related imageRelated image
Image result for at holland, tractor blocked the streets protests1


Etiketa: , , , , , , , ,

Pas