Bota

Hong Kong, rreth 2 milion protestues kundërshtojnë nismat e qeverisë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:46 - 16/06/19 |
mapo.al

Qindra mijëra vetë protestuan në Hong Kong këtë të dielë kundër projektligjit për ekstradimin e të dyshuarve drejt Kinës, pavarësisht se diskutimi dhe miratimi i tij janë pezulluar pa afat.


Protestuesit të cilët ishin më të shumë në numër se herën e kaluar, kërkojnë që projekti për ligjin i cili do të mundësojë ekstradimin e kriminelëve të dyshuar nga Hong Kongu në pjesën kontinentale të Kinës të anulohet tërësisht.


Protesta e re detyroi guvernatoren e rajonit, Carrie Lam, të kërkojë falje të dielën për “konfliktin dhe mosmarrëveshjet” e shkaktuara nga diskutimi i këtij projektligji.
Etiketa: , ,

Pas