Aktualitet

Hoti: Dozat e para të Pfizer vijnë në Shkurt, do të vaksinojmë 20 mijë qytetarë në ditë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:00 - 06/01/21 |
mapo.al

Kosovë – Kryeministri Avdullah Hoti deklaroi se vaksinimi kundër Covid-19 do të fillojë në shkurt, pasi në këtë muaj priten edhe dozat e para të vaksinës Pfizer.Në një konferencë për mediat, Hoti tha se është përgatitur tashmë strategjia në bazë të së cilës përcaktohen qartë se kush do të vaksinohet fillimisht kundër Covid-19, teksa theksoi se pritet të vaksinohen në ditë rreth 20 mijë qytetarë.


“Sapo të na vijnë sasitë e vaksinave, do të kryhet vaksinimi i qytetarëve; fillimisht mjekë dhe stafi shëndetësor, personat mbi moshën 65 vjeç, dhe personat që kanë rrezikshmëri të lartë e cila përcaktohet nga lista e sëmundjeve”, – u shpreh Hoti. “Kapaciteti i institucioneve shëndetësore është të vaksinohen rreth 20 mijë qytetarë brenda dite”, – shtoi kryeministri kosovar.
Risjellim në vëmendje se dje Kosova arriti të sigurojë 500 mijë vaksina nga kompania Pfizer, dhe pritet të marrë edhe 360 mijë vaksina falas për 20% të popullatës nga kompania Covax.

Lexo edhe :  Kosovë - Përfundon numërimi i votave me postë, ja si ndahen mandatet e Kuvendit


1Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas