Aktualitet

Hoti takon Pompeon: SHBA do të mbështesë Kosovën në procesin e dialogut
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:54 - 05/09/20 |
mapo.al

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është pritur sot në një takim nga Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo. Në një postim në Facebook, ndërsa ndan foto nga takimi, Hoti shkruan se SHBA është e gatshme për të mbështetur Kosovën në procesin e dialogut.Në emër të qeverisë dhe popullit të Kosovës, falënderova SHBA-në për mbështetjen e vazhdueshme që i ka dhënë dhe po i jep Kosovës, ndërsa duke vlerësuar rëndësinë që ka marrëveshja e arritur në Shtëpinë e Bardhë, theksova gatishmërinë e Kosovës për vazhdimin e dialogut me Serbinë, që çon në njohje reciproke ndërmjet të dyja vendeve”- shkruan Hoti ne postimin e tij, ku nga shpejtësia apo emocionet ka ngatërruar emrin e sekretarit amerikan nga Mike në Michael.


Postimi i plotë
Gjatë vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, jam pritur në takim nga Sekretari i Shtetit, Michael Pompeo, i cili më uroi për arritjen e marrëveshjes për normalizimin e raporteve ekonomike ndërmjet Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë, marrëveshje kjo që u nënshkrua në Shtëpinë e Bardhë në prani të presidentit të SHBA-ve, Donald Trump.Në emër të qeverisë dhe popullit të Kosovës, falënderova SHBA-në për mbështetjen e vazhdueshme që i ka dhënë dhe po i jep Kosovës, ndërsa duke vlerësuar rëndësinë që ka marrëveshja e arritur në Shtëpinë e Bardhë, theksova gatishmërinë e Kosovës për vazhdimin e dialogut me Serbinë, që çon në njohje reciproke ndërmjet të dyja vendeve.Lexo edhe :  Kosovë - Avdullah Hoti kandidat i LDK-së për kryeministër

Po ashtu, mora mbështetje sekretari Pompeo, i cili theksoi gatishmërinë e SHBA-ve për të mbështetur Kosovën në procesin e dialogut dhe normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas