Shëndeti

Hudhra nën jastëkun tënd, sekreti që duhet të dini


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 02:20 - 14/01/22 |
mapo.al

Një nga përdoruesit më të shpeshtë në gatime tona është hudhra. Gjithashtu ajo ka një rol të rëndësishëm dhe në largimin e insekteve dhe ka efekte mbrojtëse nga energjitë negative.


Gjumi është një tjetër fenomen që ka një ndikim pozitiv nga hudhra. Ajo përmban karbohidrate komplekse dhe proteina, plus minerale dhe vitamina vitale si vitamina B, natrium, kalium dhe magnez. Ka rezultuar, se mbajtja e një hudhre poshtë jastëkut  është një praktikë e  vjetër popullore për të luftuar pagjumësinë.


Përbërësi i squfurit mund të ketë një efekt qetësues që ju ndihmon të qëndroni në gjumë gjithë natën. Duket pak e çuditshme që një erë e tillë e fuqishme dhe e dallueshme mund t’ju qetësojët, por shumë njerëz betohen se funksionon. Një nga mënyrat që mund të ndihmojë është se aroma e saj mund të pastrojë bllokimet e hundës dhe për këtë arsye të përmirësojë frymëmarrjen.

Lexo edhe :  Fuqia kurative e gjetheve të limonit, ja si ti përdorni...


Kushdo që është përpjekur të bjerë në gjumë e bllokuar nga gripi e di se sa e bezdisshme është kur të bllokohet frymëmarrja. një kokë të bezdisshme të ftohtë, e di se sa e parehatshme është kur nuk mund të nxjerrësh frymën e duhur.
Por mund të zbuloni se do të sëmureni më pak nqs flini me hudhër nën jastëkun tuaj sepse përbërja e saj mendohet të bllokojë dy grupe enzima përgjegjës për shumimin e mikrobeve .7


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas