Aktualitet

Dorëheqja e dytë e Ramush Haradinajt

Na ndiqni në Facebook
               Publikuar në : 21:17 - 15/10/19 |
mapo.al

Ramush Haradinaj vendosi ta çojë Kosovën në zgjedhje të parakohshme, duke njoftuar dorëheqjen nga posti i Kryeministrit, më 19 Korrik 2019, pasi ishte ftuar nga Gjykata Speciale si i dyshuar për krime lufte. Tashmë Kosova ka zhvilluar zgjedhjet parlamentare, duke ia besuar drejtimin e vendit Albin Kurtit të Vetëvendosjes dhe Vjosa Osmanit nga Lidhja Demokratike e Kosovës. Sakaq, Haradinaj dhe partia e tij, Aleanca për Ardhmërinë Kosovës dolën në opozitë.


10 ditë pas zgjedhjeve në Kosovë, Ramush Haradinaj njofton se nuk do të jetë më as deputet në Parlamentin e Kosovës. “Ulësen time në Kuvendin e Kosovës, do ta lë për kolegët, por pandalë, do të vazhdoj të mbaj të hapura dyertë e Aleancës për reformën e nevojshme që e kërkoi sovrani”, shkruan ai në facebook.

Deklarata e plotë e Haradinajt për largimin nga Kuvendi:Tani që po përmbyllet ky cikël zgjedhor, dua që të shprehë mirënjohjen time të thellë për secilën nga mbi 100,000 votat e besuara nga Ju, për mua si kandidat për Kryeministër.


Përjetësisht falënderues!

Do të vazhdoj të mbetem besnik ndaj vullnetit tuaj politik, besimit që ma keni dhënë dhe përkrahjes së vazhdueshme e të pakursyer për tash e 20 vite, përgjatë të gjitha proceseve që ka kaluar vendi.

Fati im personal e politik, asnjëherë nuk ka qenë më i mirë se fati i Kosovës. Në secilin rast, do të vazhdoj punën e pandalshme në mbrojtje të interesave të Kosovës dhe qytetarëve të saj dhe do t’u qëndroj në krahë edhe kundërshtarëve politik, nëse ata do të vazhdojnë drejtimin që nisëm ne, për mbrojtjen dhe forcimin e interesit strategjik dhe sovranitetit të Kosovës.

Uroj që sa më parë të kemi konstituim të institucioneve, me të njejtën pjekuri politike siç e zhvilluam këtë proces zgjedhor.

Ulësen time në Kuvendin e Kosovës, do ta lë për kolegët, por pandalë, do të vazhdoj të mbaj të hapura dyertë e Aleancës për reformën e nevojshme që e kërkoi sovrani, dhe për mbajtjen e vëmendjes së plotë e të pakursyer tek temat jetike për vendin, pa asnjë kompromis.

Ua kam borxh rikthimin e fuqishëm të një Aleance të pjekur, të strukturuar mirë, me kuadro të reja, gjithsesi me rrënjë të forta thellë në tokën e Kosovës.

Përgjithmonë i juaji, sa herë kërkon vendi e populli.

Ramush Haradinaj


Etiketa: , , , ,

Pas